Erganili Köşe Yazarlarımız
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 
ÜYE GİRİŞİ
ANKET: Ergani İl Olabilir Mi?
ERGANİ İL OLSUN MU?
 
O Eski Günler / Anılar
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün116
mod_vvisit_counterDün94
mod_vvisit_counterToplam850582
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 8 konuk çevrimiçi
Site İçi Arama

Hava Durumu

PostHeaderIcon Yeni Eklenenler

PostHeaderIcon En Çok Okunanlar

PostHeaderIcon Dr. Şükrü Mehmet Sekban Bey

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Zamanının ünlü Dermatologlarından olan Şükrü Mehmet Sekban,  Teğmen Mehmet ağanın oğludur. 1881 de Erganide doğdu. İlk tıbbiyesinde yurdunda ortayı Diyarbakır ve liseyi Çengelköy Askeri tıbbiyesinde bitirdikten sonra Tıp fakültesine girdi. Yüzbaşı rütbesiyle 1903 de mezun olup bir sene Gülhane stajından sonra açılan imtihanı kazanarak Askeri Tıbbiye mektebi cild ve frengi kliniği muallim muavinliğine inha edilmiş ise de Edirne Askeri hastanesine gönderilmesi uygun görüldü. iki sene Edirne'de çalıştıktan sonra tıbbiyeye görevine dönmüş ve 1909 da muallim muavinliği uhdesinde kalmak şartiyle Kameron tehaffuzhanesine memuredilmiş, avdetinde Mülki ve Askeri tıb Fakültesinin birleştirilmesi üzerine kadro harici kalmıştır. 1910 yılında yemende hudeyde hastanesi mütehassıslığına gönderilmiş ise de beş ay sonra istifa ederek İstanbul'a gelmiş Guraba Hastanesi Cild ve frengi kliniği mütehassıslığına tayin olunup sekiz yıldan fazla emek vermiştir.
Heyecanlı, çalışkan, lisan bilir, kuvvetli bir dematolog olan Şükrü Mehmet, politik düşünceleri yüzünden resmi ödevlerden uzak kaldı. 1919 da Gurabadan ayrılıp Bağdat'a gitti. uzun yıllar sonra memlekete dönüp serbest hekimlik hayatına devam etti.
Önceleri Fransa, Almanya, avusturya, ingiltere, italya hastahanelerinde üst üste bir buçuk sene çalışıp, bilgisini arttırmış ihtisasını tekemmül ettirmiştir. Bir kaç yabancı dili iyi bilir, okur yazar, müteşebbis, iyi müşahit, kuvvetli ilim adamlarındandır. 1908 de yazdığı iki ciltlik ( Musavver emrazı zühreviye) 1919 - 1921 arasında yazdığı yine iki ciltlik ( musavver emrazı cildiye) kitapları kıymetli eserleridir. bir çok orjinal vaka'ları, kıymetli etüdler muhtelif mecmualarda yayınlanmıştır. ilk türk dermatoloji mecmuası olan ( Emrazı cildiye ve efrenciye cemiyeti mecmuası) nı çıkaranlardandır. 1920'de Fransızca - Türkçe yayınlanan dergi altı nüshadan sonra inkıtaa uğradı, kendisinin buradaki yazıları dikkati çekicidir. Balkan harbinde selanikte, birinci cihan harbinde İstanbul hastanesinde vatani vazifesini yapmış, gümüş liyakat, beşinci rütbeden Mecidiye harb madalyalariyle Irak'ta hilali Ahmet madalyası ile taltif edilmiştir.
Yıllarca cildiye cemiyeti toplantılarına gelir, bilgi, görgüsü ile etrafını aydınlatır, teşvik ederdi. 1960 yılı Mayıs ayının sekizinci günü ebediyen hayata gözlerini kapadı. onun kaybı ile Türk hekimliği büyük bir üzüntü duymuştur. tanrının rahmeti onunla beraber olsun.

Kaynak:http://www.sanalmuzedermatoloji.com/sukrimehmetsekban_kaybettigimiz.htm

Son Güncelleme (Pazar, 26 Haziran 2011 14:24)

 

Our valuable member Administrator has been with us since Pazar, 20 Haziran 2010.

Show Other Articles Of This Author

PostHeaderIcon Erganiden Görüntüler