Erganili Köşe Yazarlarımız
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 
ÜYE GİRİŞİ
ANKET: Ergani İl Olabilir Mi?
ERGANİ İL OLSUN MU?
 
O Eski Günler / Anılar
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün131
mod_vvisit_counterDün94
mod_vvisit_counterToplam850597
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 10 konuk çevrimiçi
Site İçi Arama

Hava Durumu

PostHeaderIcon Yeni Eklenenler

PostHeaderIcon En Çok Okunanlar

PostHeaderIcon İlkay Demir Yılmaz

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Efsane İsimlerden Erganili ve ERGANİ SPOR'un İlk Kaptanı Merhum Tacettin DEMİR'in Kızı Eğitimci Sayın İlkay Demir YILMAZ'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun Ermeni isyanlarıyla sarsılmaya başladığı yılları, Osmanlıya sadakatle bağlı, uzak görüşlü, ırkdaşlarının akıbetleri için endişeli bir vatansever: Katolik Papaz Ohannes Kazancıyan’ı da konu içine alan “ ALİS KÜRTLER DİYARINDA” isimli kitabı çıktı. Hemşehrimizi tebrik eder, başarılarının daim olması temennisiyle O’nun dilinden, kaleminden ÖZGEÇMİŞ’ini okumalarınıza sunuyoruz.

 ÖZGEÇMİŞİM  

27.10.1955 Senesinde Ergani de dünyaya geldim. Ergani de başladığım ilkokulu Karaburun’da bitirdim. Ortaokulu Ödemiş - Ovakent’te, liseyi İzmir Mithat Paşa Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde bitirdikten sonra İzmir Eğitim Enstitüsü Fen ve Tabiat Bilgileri bölümünü bitirdim. 1979-1980 yıllarında Hekimhan – Hasançelebi Lisesinde Kimya Öğretmenliği yaptıktan sonra görevden ayrıldım. 1985 yılında yeniden görev alıp Bornova Şehitler İlkokulunda Alan öğretmenliği, Kemalpaşa Halilbeyli ortaokulunda fenbilgisi öğretmenliği yaptıktan sonra Bornova Sıdıka Rodop Lisesinde fenbilgisi öğretmenliği yaparken fizik alanında lisans tamamladım. Şu anda Karşıyaka Gazi Lisesinde fizik öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

      Evliyim iki çocuğum var. Çocukluğumdan beri iyi bir okuyucu olmanın dışında yakın zamana kadar yazma hiçbir şekilde ilgi alanıma girmemişti. Yazarlık alanında ilk adımım olan “Alis Kürtler Diyarında”  isimli kitabımda: En değerli varlıklarımın başında yer alan babam Tacettin Demir’in, on sekizinde, geride bir bebek bırakıp toprağa düşen annesi Fatma’nın, kötü ve benzersiz kaderine, çocukluk yıllarımda temeli atılan hüzün ve şiddetli bir merakla, onu tanıma şansına ulaşmış olanların peşinden koşarak edindiğim bilgiler - ki babamı kaybetmem ve bu bilgileri onun dışında kimseyle paylaşmamış olmam sebebiyle- bir süre sisler puslar içinde kalmış olsa da; yakın zamanda arka arkaya yaşadığım bazı olaylarla tetiklendi. Dinmeyen merakımla sorgulayarak ve Osmanlı Arşivlerinin yolunu tutup, araştırarak, yerine oturttuğum taşlardan yola çıkıp babaannemin ana-baba soyunun akıbetlerini babama ve bize yansımalarının etkilerini yazarak anlatmaya çalıştım. Yaşanmış gerçeklerin gizli saklı kalmaması gerektiğine inanıyorum. Gizli tutma isteğinin altında riyakârlık, yalan ve sahtekârlık olduğuna inanmaktayım. Çalışmam bir roman olsa da yakın tarihe, soyumun etrafında gelişmiş olaylarla ışık tutmaya çalıştım. Kitabımdaki ilk bölüm olan Rusçuk- Van yolculuğunun dışında kurgulanmış bölüm yoktur. O kurgulamalar da; çocukluğumda, babamdan, merak, heyecan ve bazen de zorla çekip aldığım gerçekleri, Osmanlı Arşivlerinden edindiğim belgelerle teyit ederek, hayal gücümün el verdiği ölçüde süsleyerek kullandım. Kitaptaki diğer bölümler anılarımda hala tazeliğini koruyan yaşanmış gerçeklerdir.

      Şimdi, çıktığım yeni yolda, başka adımlar atmaya hazırlanmaktayım. Kullandığım malzemeleri, çocukluğumun geçtiği çevreden, yani Ergani’ den derlemekteyim. Kimi zaman kıyısında köşesinde durduğum, kimi zaman yetişkinlerden dinlediğim, can yakan, hüzünlü,   çokça da kadına dair hikâyelere kendi gücümü de katarak ölümsüzleştirmek isteğiyle doluyum.

Sayfa Sayısı: 368
Dili: Türkçe Yayınevi:Şenocak

Yazar: İlkay YILMAZ

Son Güncelleme (Cumartesi, 02 Temmuz 2011 23:07)

 

Our valuable member Administrator has been with us since Pazar, 20 Haziran 2010.

Show Other Articles Of This Author

PostHeaderIcon Erganiden Görüntüler