Erganili Köşe Yazarlarımız
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 
ÜYE GİRİŞİ
ANKET: Ergani İl Olabilir Mi?
ERGANİ İL OLSUN MU?
 
O Eski Günler / Anılar
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün141
mod_vvisit_counterDün94
mod_vvisit_counterToplam850607
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 12 konuk çevrimiçi
Site İçi Arama

Hava Durumu

PostHeaderIcon Yeni Eklenenler

PostHeaderIcon En Çok Okunanlar

PostHeaderIcon RAMAZAN AYDINLIĞI

 

İnsan Ramazanın gelmesiyle ülkede oluşan birlik ve dayanışma atmosferini görünce, yılda bir ay da olsa böyle bir hayat tarzının, toplum için ne kadar yararlı olduğunu görmektedir. Her ne kadar orucun bazı zorlukları da olsa her insan bu manevi atmosferden az çok etkilenmektedir. Organize edilen iftar çadırları, ramazana has eğlence organizasyonları, paylaşma hissini geliştiren yardım faaliyetleri bizleri insanca birlik ve dayanışma içinde yaşamaya davet etmektedir. Ayrıca bazılarımız için  1 aylık da olsa, bir takım kötü alışkanlıkların önüne geçilmesinin nefsi ve egoyu dizginlemenin bizlere çok zor olmadığını da ispat eder.
 
İnsan sosyal bir varlıktır, içinde doğduğu toplumda yetişir ve çevresine muhtaçtır. Bütün canlıların hayattaki en önemli hedefi hayatını devam ettirmektir. Bu hedefte insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik ise, hayatını iyi şartlarda devam ettirmek istemesidir. İnsan bu gaye uğruna bir şeyler üretmek için çabalar, ihtiyaçları için tüketir ve bunları düzenlemek için sosyal bir düzen kurup onu geliştirir. Bu çaba içinde insanın toplumunda beklediği en önemli şey temel ihtiyaçlarını güven içinde karşılamasıdır. Bu güven ortamı sağlanamadığında toplum bireyleri arasında ve dolayısıyla toplumda kaos yaşanır. Bu kaosu doğuran da giderecek olan da bireylerin kendileridir.
 
Güven, bireyin ihtiyaçlarının rahatça karşılanabildiği bir toplumda gelişir. Bunun yolu da yaratanın bizlere sunduğu nimetleri hakça paylaşmaktan ve zayıfları da kollamaktan geçer. Gelişen güven ortamı toplumda sevgiyi geliştirir. Sevgide gerçek dostluğu, paylaşımı ve dayanışmayı arttırır. Birbirinin sıkıntılarıyla ilgilenmeyen bireyler arasında, sevgi ve saygı oluşamaz. Yaradan her canlıya daha doğuştan bunu öğretmek ve tattırmak ister. Yeryüzünde insanlar arasında bencilliğin en aza indiği ve karşılıksız sevginin oluştuğu tek ilişki evlat ile ana babası arasındadır. Özellikle ana ve babanın evladına olan ilgisi en karşılıksız olanıdır. Kendileri aç kalmak uğruna olsa bile evlatların ihtiyaçları karşılanmak istenir. Çağdaş uygarlık her şeyi maddi çıkara bağladığından, son derece eğitimli insanlar olsa da maalesef  eşler ve toplum arasında gerçek sevgi ve saygı gelişmemektedir. Çünkü bu anlayış insanı bencilleştirmekte bunun sonucunda birbirlerine ve yuvaya tahammülü yok etmektedir.
 
İşte kendileri aç kalmak uğruna olsa bile, evlatlarını ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan günümüz insanı düştüğü bencillik cukurunda çevresine karşı çok duyarsızlaşmıştır. Ekonomik kuralların getirdiği acımasız rekabet içinde daima en büyük olma hırsı, her türlü ilişkide maddi kazancın ön plana alınmasını dürtülemektedir. İşte ramazan böyle duygular içinde koşturan insana bir nebze olsa da farklı bir ortam sunmaktadır. Vermekle, sıkıntıları çözmekle, yani çömert olmakla hayatın  ve işlerimizin bereketlendiğini bize hatırlatır. Bütün kazancın salt kendi gayretimiz sonucu olmadığı "az sadakanın çok bela savdığı ve malımızın sigortası" olduğunu biz bencillere hatırlatır. Nasip olsa da herkes bir tadabilse, aslında insana en büyük mutluluk veren şey, bir mazlumun derdinin giderilmesiyle onun yüzünde oluşan mutluluğun insana yansımasıdır. Acımasızlık ve  taş kalplilik, bencillikten kaynaklanan en büyük mutsuzluktur. İnsanları mutlu eden, kendi de mutlu olur . 

İLHAN AKKURT

Son Güncelleme (Cuma, 26 Ağustos 2011 03:28)

 
Author of this article: İLHAN AKKURT

PostHeaderIcon Erganiden Görüntüler