Erganili Köşe Yazarlarımız
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 
ÜYE GİRİŞİ
ANKET: Ergani İl Olabilir Mi?
ERGANİ İL OLSUN MU?
 
O Eski Günler / Anılar
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün117
mod_vvisit_counterDün348
mod_vvisit_counterToplam816404
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 51 konuk çevrimiçi
Site İçi Arama

Hava Durumu

PostHeaderIcon Yeni Eklenenler

PostHeaderIcon En Çok Okunanlar

PostHeaderIcon EDEBİYATIMIZDA RAMAZAN VE ORUÇ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Geleneksel Edebiyatımızda ki buna divan edebiyatı, halk edebiyatı, tekke ve tasavvuf edebiyatı da dâhil; ramazan ve oruç hakkında yazılmış gazel, kaside, ilahi ve nefeslerle doludur. Ramazannameleri, hece ya da aruzla yazılmış kaside, koşma, gazel, ilahi ve benzeri türlerdeki eserleri incelediğimizde Ramazan’ın kutsandığını, orucun çok boyutlu anlam dünyasının sırlarının ifşa edilmeye çalışıldığını görürüz.

 

Ramazaniyelerin dışında, özellikle “Divan Şiiri”nde Kutlu Ramazan Ayı farklı yönleriyle anlatılır. Nabi’nin oğluna yazdığı “Hayriyyyesi’nde “Orucun Lütuf” olduğu belirtilir, Ramazan Ayı yüceltilir. Kutlu Ay’ın metafiziksel nitelikleri Nabi’nin Hayriyyesinden, Mevlana’nın Mesnevisi’ne, Süleyman Nahif’in 250 Beyitten oluşan Faziletü’s Sıyamı’ndan, Nedimin bazı gazellerine kadar anlatılır. Ramazannamelerle ilgili en geniş kapsamlı inceleme ve araştırmayı Prof. Dr. Amil Çelebioğlu yapmıştır. Çelebioğlu’nun araştırması şekli ve manevi olarak üç çeşit oruç bize gösteriyor. Avamın Orucu, Havassın Orucu, Ehassın Orucu.  Avamın Orucu; maddi anlamda yeme ve içmekten kesilerek tutulan oruçtur. Havassın orucu el, yak, göz ve kulak ile de perhiz edilen bir oruçtur. Ehassın Orucu ise her türlü hevâ ve hevesten vazgeçip hakk ile olmak, yani muhabettulahı bulmaktır. Yine bu incelemelerden görüyoruz ki geleneksel edebiyatımızda Şeriat, Tarikat ve Hakikat Oruçlarından bahsedilmektedir. Şeriat Orucu Ramazan Orucudur. Tarikat Orucu Hayat boyu kötü hal ve hareketlerden sakınmaktır. Hakikat Orucu ise Muhabetullahı korumaktır.

 

Bu mübarek Ramazan ayında zevkle okuyabileceğiniz nefis kitaplardan biri de Sezai Karakoç’un Diriliş Yayınlarını arasında   “Samanyolunda Ziyafet” adlı eseridir.

 

Ramazan bir lütûf, Oruç bir armağandır. Bayram getiren bir armağan. Hepimize kutlu olsun.

 
Author of this article: NACİ GÜMÜŞ

PostHeaderIcon Erganiden Görüntüler