Erganili Köşe Yazarlarımız
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 
ÜYE GİRİŞİ
ANKET: Ergani İl Olabilir Mi?
ERGANİ İL OLSUN MU?
 
O Eski Günler / Anılar
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün57
mod_vvisit_counterDün574
mod_vvisit_counterToplam826695
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 82 konuk çevrimiçi
Site İçi Arama

Hava Durumu

PostHeaderIcon Yeni Eklenenler

PostHeaderIcon En Çok Okunanlar

PostHeaderIcon HEDEF: Demokratik Büyük Yeni TÜRKİYE

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Her Türk bir Kürt’tür, her Kürt bir Türk’tür. Her Türkiyeli Orhan Gazi kadar Türk, Sait Nursi kadar Kürt, Mehmet Akif kadar Arnavut, Osman Bey kadar Osmanlı soyundandır. Bütün Müslim ve Gayri Müslim tebaasını kucaklayan İslam ve Peygamber ümmetiyiz. Özü itibariyle de İNSAN’ız. İNSAN olamadıktan sonra mensubiyetimizin de önemi yoktur. Renk, dil, din, ırk, mezhep mülahazalarıyla hareket etmek ilkelliktir. Milliyetçi değil Milletçi olmak daha evladır. 19. Asır sloganlarıyla bağırmanın, çağırmanın, hakaret etmenin hiç kimseye faydası yoktur. Akl-ı selimle, sükûnetle, suhuletle meselelere bakmak, değerlendirmek lâzımdır.  

Şiddet, hiddet gayri insani bir tutumdur. Yüce Kuran’da; “Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir. Bir insanı yaşatan (bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle) bütün insanları yaşatmış gibidir ”(Maide-32) beyânı vardır. Kürt-Türk bir millettir. İslâm Milleti. İslâm barış demektir, birlik demektir. İslam ile Müslüman arasındaki fark ne ise, etle kemik ne ifade ediyorsa Kürt’le Türk de Odur. Diyarbekirli Ali Emiri’yi Yahya Kemalden, Çağın dehası büyük mütefekkir Sezai Karakoç’u, Necip Fazıldan, Cemil Meriç’ten ayırmak mümkün mü? Kültür ve Medeniyetimizin gelişmesine, kardeşliğimizin pekişmesine emeği geçen sayılmayacak kadar Türk ve Kürt sanat ve düşünce adamı, bilim insanımız vardır. Şeyh Edebâli’nin, Molla Gûrani’nin, Ebussuud Efendinin, Melâye Cizirî’nin torunları olan Kürtler; Mehmet Fatihle, Akşemseddinle, Şeyh Galiple hep övünç duydukları gibi, milyonlarca Türk de Beddiüzzaman Said NUrsi ve O'nun gibi mütefekkirlere sınırsız bir muhabbetle bağlandılar. Türkiye Cumhuriyeti Devletini Türkler ve Kürtler birlikte kurdu ve asli unsurlardır. Güçlü Büyük Türkiye’yi de birlikte inşa etmekten başka çıkar yolları yoktur.

Dünyada konumu itibariyle stratejik önemi, coğrafyası, iklimi, yer altı ve yerüstü zenginlik kaynaklarına sahip Türkiye en gözde ve en güzide bir ülkedir. Dört Mevsime sahip iklimiyle, her bölgenin birbirinin ihtiyacına cevap verebilecek özellikleriyle, kültürel zenginliğiyle ideal bir ülke olarak tarihin her döneminde göz dikilen bir yer olmuştur. Bu itibarla iç ve düşmanlarımız tarih boyunca hep oyun kurmuşlardır. Fitne ve fesat çıkarmaya çalışmışlardır. Bu itibarla teknolojinin arşa çıktığı, dünyanın bir avuca sığdığı bu çağda bağnazlığı, yobazlığı, meşrep taassubunu, birbirimizi itham etmeyi, başörtüsü ile uğraşmayı, ırkçılığı, mezhepçiliği bütünüyle terk edip bilim, ilim ve sanatla uğraşma, bu yolda aşama kaydetme, dünya ile rekabet etme moduna girmemiz lazım. Bu da birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, insani değerleri yükseltmemizle pekala mümkündür. İnsani değerleri öncelediğimiz zaman; empati, sempati, nezaket kendiliğinden gelecektir. Yardımlaşma, dayanışma, gayret ve çaba kendiliğinden sükun edecektir. Hâlâ ırkçılıkla, tarihin çöplüğüne atılmış izm’lerle bir yere varmamız mümkün değildir. Yerel değerleri mühimseyeceğimiz gibi evrensel değerlere de sarılmak vazifemiz olmalı. Bununla birlikte Sulh ve Özgürlük mücadelesi vermek, global rant mafyasını ve içimizdeki işbirlikçilerini yok etmeye yeterdir.

Medeni ölçüler içerisinde, meşru dairede herkesin düşünce ve fikrini beyân etmesi, tenkit etme hakkını kullanması demokrasimizi güçlendirir. Fikirler konuşulur, tartışılır, aykırı fikirlerden belki doğruya daha kolay yaklaşılır. Ancak yıkma hamlesi olan muhalefet, hiddet, şiddet, bağırma çağırma gayri insanı davranışlardır. Biz büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Yeryüzü cenneti bir ülkede yaşayan bahtlı evlatlarız. Elimizdeki imkan ve nimetlerin kıymetini bilmemiz, nankörlük etmemiz lâzım. Artık iyi bir zaman dilimine girdiğimizi düşünüyorum. Türkiye değişiyor, gelişiyor, normalleşiyor ve büyüyor. Dünyada ve etrafımızda da bir takım tezgahlar kuruluyor. Büyük oyunlar oynanıyor. Onun için yeni stratejiler ve taktikler geliştirmek kaçınılmazdır. Bu konuda devletimizin hazırlıklı olduğunu var sayıyorum. Kimse Türkiye’nin gücünü küçümsemesin, bugüne kadar süper güç olarak gösterilen malum yerleri de ilâhlaştırmasın. Yeter ki birlik ve berberliğimiz pekişsin, özgüvenimiz artsın, ahlaki ve insani hassasiyetlerimiz artsın; ilahi yardımın da esirgenmediğini o zaman göreceğiz. İlk kez 52 yıllık IMF borcu temizleniyor. Şu günlerde onlarca milyar dolarlık anlaşmalara imza atılıyor. Onun için Türkiye bölgesine Örnek bir Anayasa modeli de sunarsa Büyük Ortadoğu Devleti (BOD) olmayı alnın akıyla hak edecektir. Bölünme değil, bütünleşme, çağdaşlaşma değil çağın önünde bir ülke konumunda tarihin 21. Asrına mührünü vuracaktır. Temenni ediyoruz, dua ediyoruz. Zaman sarılma, kucaklaşma, birlikte Büyük Ortadoğu Devleti, daha ötesi dünya devleti Büyük Türkiye’yi inşa etmeye çalışacağız. Ciddi, samimi, ilmi gayret ve çaba içinde olursak, hep aynı gayeye yönelirsek bunu başarabiliriz…

 

Our valuable member Naci GÜMÜŞ has been with us since Pazar, 27 Haziran 2010.

Show Other Articles Of This Author

PostHeaderIcon Erganiden Görüntüler