Erganili Köşe Yazarlarımız
ANKET
Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 
ÜYE GİRİŞİ
ANKET: Ergani İl Olabilir Mi?
ERGANİ İL OLSUN MU?
 
O Eski Günler / Anılar
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
  • Ergani- Güneydoğunun İncisi
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün170
mod_vvisit_counterDün94
mod_vvisit_counterToplam850636
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 8 konuk çevrimiçi
Site İçi Arama

Hava Durumu

PostHeaderIcon Yeni Eklenenler

PostHeaderIcon En Çok Okunanlar

PostHeaderIcon SEZAİ KARAKOÇ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
ÖZGEÇMİŞ

Sezai Karakoç 22 Ocak 1933 de Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuştur. Babası Yasin Efendinin koyduğu isim Muhammed Sezai’dir. Nüfus kayıtlarına geçerken bir karışıklık sonucu ağabeyinin ismi olan Ahmet Sezai’nin başına eklenmiştir. Resmi kayıtlarda adı Ahmet Sezai Karakoç’tur. Dedeleri Ergani ve yöresinde bir hayli tanınmış etkin kişilerdendir. Babasının babası Hüseyin efendi Plevne savaşına katılmış,Gazi Osman Paşanın takdirini kazanmıştır.Ailenin Lakabı Leventoğullarıdır.

Çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçen ve 1938 yılında Ergani’de 3 ay ilkokul öncesi ihtiyat sınıfına devam eden Sezai Karakoç 6 yaşında ilk mektebe başlar ve 1944te Ergani’de bitirir. Maraş Orta Okuluna parasız yatılı olarak kayıt olur.1947 de burayı bitirerek Gaziantep’te yine parasız yatılı lise öğrenimine başlar. Gaziantep lisesinden 1950’de mezun olur.Felsefe okumak istediği için İstanbul’a gider. Babasının isteği İlahiyat fakültesiydi.Kendi parasıyla okuyamayacağını anlayınca, o zaman parasız yatılı kısmı bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi sınavına girer. Sınav sonuçlarını beklerken de Felsefe bölümüne kayıt yaptırır. Şayet sınavı kazanmazsa felsefe tahsili yapacaktır.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak başladığı yüksek öğrenimini 1955’te fakültenin mali şubesinden mezuniyetle tamamlar.Mecburi hizmet sebebiyle Maliye Bakanlığı’nda Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi Bölümüne atanır. Bu vazifenin bir istikbal sağlayamayacağı düşüncesiyle Maliye müfettişliği sınavına girer, Kazanır ve 11 Ocak 1956’da müfettiş yardımcılığı görevine başlar.1959 yılında İstanbul’da Gelirler Kontrolörüdür.Bir ara Ankara çağrılıp Yeğenbey Vergi Dairesinde görevlendirilirse de kısa bir müddet sonra yine İstanbul’daki görevine döner. Görevi icabı Anadolu’yu çok gezer ve bir çok il, ilçeyi inceleme, tanıma fırsatı bulur.1960-1961 yıllarında yedek subay olarak askerlik görevini ifa ettikten sonra İstanbul’daki görevine kaldığı yerden devam eder.1965’ten 1973’e kadar bir çok kez istifa eder. 1973’ten bu yana da hiçbir resmi görev almaz.

Kurucusu bulunduğu DİRİLİŞ YAYINLARI ve DİRİLİŞ DERGİSİ ile İstanbul’da hizmete devam eder. 1990 yılında “Güller Açan Gül Ağacı” Amblemiyle Diriliş Partisi (DİRİ-P) ni kurar. Yedi yıl Partinin Genel Başkanlığını yürütür.Ancak 19 Mart 1997’de 2 genel seçime girmedi diye parti kapatılır. Tam On Yıl aradan sonra yani 2007 yılında tekrar parti kurulur. Partinin adı YÜCE DİRİLİŞ PARTİSİ’dir. Genel Merkezi Ankara’dadır. Partinin kısaltılmış adı YÜCE DİRİ-P’dir, işareti “dolunay, güller açmış gül ağacı ve yol”dan oluşur.

Devlet, millet ve medeniyet kavramlarına farklı boyutlarda anlam yükleyen Sezai Karakoç’un 41 yıllık “Diriliş” doktrini etrafında düşünsel alanda bir Diriliş Nesli oluşur.

Tabii biz bu kısa biyografiyi resmi kayıtları baz alarak anlatmaya çalıştık.Şiir, Sanat ve Düşünce ile yüklü hayatına, çilesine, duygu ve duyarlıklarına henüz değinmedik. Nev-i Şahsına münhasır manevi hayatına girmedik, Türk ve İslam Edebiyatına etkilerini anlatmadık. Allah nasip ederse anlatacağız. Lütfen bizden ayrılmayınız.

Yüce Diriliş Partisinin Resmi Web Sitesi:

http://www.yucedirilis.org.tr

SEZAİ KARAKOÇ'UN ESERLERİ:

DİRİLİŞ YAYINLARI

Şiir

ŞİİRLER I: Hızırla Kırk Saat

ŞİİRLER II: Taha’nın Kitabı/Gül Muştusu

ŞİİRLER III: Körfez/Şahdamar/Sesler

ŞİİRLER IV: Zamana Adanmış Sözler

ŞİİRLER V: Ayinler

ŞİİRLER VI: Leyla ile Mecnun

ŞİİRLER VII: Ateş Dansı

ŞİİRLER VIII: Alın Yazısı Saati

ŞİİRLER IX: Monna Rosa

Hikaye:

HİKAYELER I: Meydan Ortaya Çıktığında

HİKAYELER II: Portreler

Piyesler:

PİYESLER I
ARMAĞAN


Çeviri şiir:

BATI ŞİİRLERİNDEN
İSLAMIN ŞİİR ANITLARINDAN

Düşünce

RUHUN DİRİLİŞİ- KIYAMET AŞISI- ÇAĞ VE İLHAM I-II-III-IV- İNSANLIĞIN DİRİLİŞİ-YİTİK CENNET- MAKAMDA- İSLAMIN DİRİLİŞİ- GÜN DÖNÜMÜ- DİRİLİŞ MUŞTUSU- İSLAM- DİRİLİŞ NESLİNİN AMENTÜSÜ- İSLAM TOPLUMUNUN EKONOMİK STRÜKTÜRÜ – DÜŞÜNCELER I- DİRİLİŞİN ÇEVRESİNDE- FİZİKÖTESİ AÇISINDAN UFUKLAR VE DAHA ÖTESİ I-II-III- YAPI TAŞLARI VE KADERİMİZİN ÇAĞRISI I-II- UNUTUŞ VE HATIRLAYIŞ

Deneme:

EDEBİYAT YAZILARI I

EDEBİYAT YAZILARI II

EDEBİYAT YAZILARI III

İnceleme:

YUNUS EMRE

MEHMED AKİF

Günlük Yazılar

FARKLAR

SÜTUN

SUR

GÜN SAATİ

Röportaj:

Tarihin Yol Ağzında

DİRİLİŞ YAYINLARI

Adres 1:
Çatalçeşme Sok. Üretmen Han No:27-29 Kat:1 No:115 Cağaloğlu / Fatih / İSTANBUL
Adres 2:
Molla Gürani Mah. Molla Gürani Cad. No: 57 D: 1 Fındıkzade / Fatih / İSTANBUL
Telefon:
0 (212) 519 04 57

Son Güncelleme (Pazar, 19 Mart 2017 21:50)

 

Our valuable member Administrator has been with us since Pazar, 20 Haziran 2010.

Show Other Articles Of This Author

PostHeaderIcon Erganiden Görüntüler